مگس سفید , مگس سفید چیست , آفت سفید بالک خیار,کنترل مگس سفید,عکس مگس سفید , سفید بالک , سم مگس سفید ,

بهاران
تحویل اکسپرس
پرداخت امن
پشتیبانی
}
مگس سفید چیست؟

مگس سفید

مگس سفید یا سفید بالک با نام Trialeurodes vaporariorum Westw و نام انگلیسی whitefly از آفات مهم محصولات کشاورزی بوده واین آفت تقریبا همه جای بوده که روی محصولات گلخانه ای در مناطق سردسیری و همچنین در نواحی گرمسیر در طبیعت نیز فعالیت می کنند . مگس سفید به تعداد زیادی از گیاهان از جمله ریحان - نخود فرنگی - کاهو - سیب زمینی - گورجه فرنگی و توتون به علاوه گیاهان زینتی مثل گل کاغذی - شاهپسند درختی - بگونیا و اژدر حمله و به آنها خسارت وارد می کند .مگس سفید تولید مثل بسیار زیادی دارد و گاهی ده نسل در یک سال می رسد . این حشرات تا حدود 1.15 میلی متر رشد می کند و از بالا ظاهری مثلث مانند دارند و اکثرا به صورت دسته ای در زیر برگ ها قابل مشاهده هستند . مگس سفید روز فعال است و در طول روز فعالیت می کند و نسبت به سرما و گرما مقاوم اند . این حشره در جنس STERNORRHYNCHA (در این گروه شته ها و شپشک ها نیز قرار دارند ) و در راسته ناجوربالان Hemiptera طبقه بندی می کنند. دوره زندگی مگس سفید 24 الی 31 روز طول می کشد بدین صورت تخم ها 9 روز - دوره لاروی 10 روز و دوره شفیرگی 5 روز به طول می انجامد. هر حشره ماده در زمان تخم گذاری دست کم 100 الی 200 تخم می گذارد . نکته قابل ذکر این است که این حشره در سال 10 نسل دارد و باتوجه به این امر یک حشره بالغ تا پایان سال جمعیت انبوهی از مگس سفید را تولید می کند . 

                                                                تصویر مگس سفید چیست؟ #1

شکل شناسی :

حشره کامل : بدن و بالها به رنگ سفید بوده و طول بدن 1 تا 1.5 میلی متر می باشد که ماده ها معمولا بزرگ تر از گونه نر هستند . 

تخم ها : تخم ها بیضی شکل بوده و تقریبا 2.86 میلی متر هستند که در ابتدا سبز متمایل به زرد و سپس به رنگ تیره در می آیند . تخم ها دارای پایه است که پایه آن در داخل بافت گیاه قرار دارد . تخم ها در زیر برگ و به صورت دسته ای یا انفرادی دیده می شوند .

لارو ها : لارو هایی که از تخم ها بیرون می آید بسیار کوچک - بیضوی - سفید رنگ و بدون پا هستند . آن ها به ندرت حرکت می کنند اما به سرعت شروع به مکیدن شیره برگ خواهند کرد و همین امر موجب آگاهی دیر کشاورزان از وجود مگس سفید مکی شود .

مگس سفید با تغذیه از شیره گیاهی میزبان سبب ضعیف شدن بوته ها شده و با ترشح عسلک نیز باعث جلب گرد و خاک و همچنین قارچ های ساپروفیت می شود . این آفت ناقل بیش از 19 عدد عامل بیماری زا گیاهی است . پوره ها نسبت به حشره کامل تغذیه بیشتری دارند و تناژ و عملکرد محصول را کاهش داده و حتی در صورت محصول دهی نیز کیفیت میوه ها را پایین می اورد . در صورت عدم کنترل مگس سفید امکان خشکی کامل گیاه نیز وجود دارد .

                                                                تصویر مگس سفید چیست؟ #3

زیست شناسی :

چرخه زندگی مگس سفید تابع دمای محیط است و به طور معول هر 19 تا 25 روز یک نسل تولید می کند . این حشره دارای 4 مرحله پورگی است که مرحله 4 پورگی در واقع مرحله شفیرگی است . لارو مگس سفید را Crawlers می گویند . تخم ها در زیر برگ واقع هستند و هر دسته تخم حاوی 5 - 15 عدد می باشد و هر حشره ماده در طول روز به طور متوسط 5 - 7 عدد و در طول عمر خود نیز 100 - 150 عدد تخم می گذارند . طول مدت دوره تخم گذاری 3 - 4 هفته می باشد و مرحله جنینی در شرایط نرمال گلخانه در 1 الی 2 هفته به اتمام می رسد که طول این مدت به دمای محیط بستگی دارد و متغییر است .

                                                              تصویر مگس سفید چیست؟ #5

                                                              تصویر مگس سفید چیست؟ #7

کنترل : 

کنترل زراعی : 

1-  کاشت نهال یا نشاء بدون آلودگی 

2-  از بین بردن علف هرز داخل گلخانه 

3-  بررسی دقیق گلخانه و ضد عفونی آن پس از برداشت محصول و قبل از کاشت مجدد 

شستشو با آفت با آب به همراه صابون ها

کنترل بیولوژیک 

نصب کارت های زرد 

کنترل شیمیایی 

 

برای تهیه سموم شیمیایی مناسب این آفت اینجا کلیک کنید .

شرکت نهاده کشت بهاران

تاریخ انتشار : 1402/05/02 12:00:00 ق.ظ
مقالات مرتبط
 

کرم سفید ریشه ...

کرم سفید ریشه کرم سفید ریشه با نام علمی Polyfhylla olivieri ( Scarabaeidae ) کرم سفید ریشه یکی از انواع سرگین چرخانان هستند که به صورت پلی فاژ بوده و به ریشه و طوقه تعداد زیادی از درختان میوه - درختان جنگلی - گیاهان زراعی و نباتات زینتی و چمن خ...

 

نماتد ریشه گرهی و راههای مبارزه با آن...

نماتد ریشه گرهی نماتد ها موجدات کرمی شکل هستند که به صورت انگلی - شکارگر و آزاد زی وجود دارند . نماتد ها اکثرا دوجنسی (نر و ماده ) بوده و در خاک - آبهای روان - اقیانوس ها و حتی بدن موجودات زنده زندگی می کنند . نماتد های انگل گیاهی اکثرا کرمی شکل و...

 

شپشک آردالود...

شپشک آردآلود شپشک آردالود با نام علمی Pseudococcus با خانواده Pseudococcidae و نام لاتین Mealy bug از راسته نیم بالان و رده حشرات بوده که حشرات سه میلی متری - پنبه مانند - بدون بال و تحم گذار و دارای تولید مثل جنسی هستند. زمستان گذرانی آن ها به صو...

 

بیماری پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار...

پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار یا پوسیدگی شکمی خیار با نام علمی Cucumber Rhizoctonia Rot در مناطق مرطوب و خنک بیشتر قابل مشاهده است . این قارچ باعث آلودگی محصولاتی همچون گورجه فرنگی - نخود - سویا - لوبیا می شود . گونه های دی...